Jakie masz pierwsze skojarzenie z jedzeniem intuicyjnym? Jedzenie bez ograniczeń, słodycze i pizza do woli, brak zakazów? To tylko częściowa prawda. Jedzenie intuicyjne wymaga od ciebie przełączenia się z autopilota na tryb ręczny, przynajmniej w początkowej fazie. Tak jak wspomnieliśmy w tym artykule, jedzenie jest w 80% procesem nieświadomym. Chcąc jeść intuicyjnie, powinieneś zapoznać się z kilkoma zagadnieniami.
Głód, sytość i apetyt
Jedzenie intuicyjne to jedzenie zgodnie z sygnałami fizjologicznymi takimi jak głód i sytość. Zaczynam posiłek, kiedy odczuwam głód fizyczny, a kończę, kiedy czuję sytość. Banalnie proste, a jak trudne do zrealizowania. Wynika to ze skomplikowango mechanizmu regulacji ośrodka głodu i sytości. O tym przeczytasz w tym artykule. Im częściej będziesz próbował zwracać na to uwagę, tym łatwiej będzie ci te sygnały zidentyfikować i odróżnić głód od apetytu. Apetyt to nagłe, silne pragnienie jakiegoś konretnego posiłku, niezależnie od tego czy masz prawdziwy głód fizyczny. Apetyt mogą nasilać niektóre emocje np. lęk, nuda, stres czy czynniki zewnętrzne takie jak zapach potraw. Głód fizyczny w przeciwieństwie do apetytu narasta stopniowo, posiłek bez względu na zawartość, spowoduje ustąpienie objawów, takich jak np. burczenie w brzuchu, drażliwość, ból głowy.
Używaj zmysłów podczas jedzenia
Zanim zjesz, zapytaj siebie, czy to jedzenie ładnie wygląda i pachnie. Jeżeli Pani Wzrok i Pan Węch są zadowoleni, to możesz przejść do konsumcji. Jedząc, zwracaj uwagę na smak i konsystencję. Nie zapominaj, co to jest przyjemność z jedzenia. Jedzenie, które odbiera ci energię, które wywołuje senność, które sprzyja atakom wilczego apetytu czy najadanie się do takiego stopnia, że musisz rozpiąć pasek, nie oznacza przyjemności. Obserwuj organizm i wyciągaj wnioski.

Jedz uważnie
Jedzenie intuicyjne to uważne jedzenie. Jak pokazują badania powolne, uważne jedzenie poprzez wpływ na wydzielanie hormonów przewodu pokarmowego (np. GLP-1, greliny), reguluje uczucie głodu i sytości. Taki styl odżywiania łączy się także z lepszym zdrowiem fizyzcznym i psychicznym, między innymi w kontekście zmniejszenia ryzyka zawału serca, niższego poziomu lęku i wzrostu pozytywnych emocji.
Bądz wyrozumiały dla siebie
Przestań dzielić jedzenie na dobre, niedobre, zdrowe, niezdrowe, niezakazane, zakazane. Możesz wszystko jeść. Ważne, żebyś nauczył/a się odczytywać sygnały ze swojego organizmu, skupił/a na powolnym jedzeniu, umiał/a rozróżnić głód od apetytu i odnalazł/a strategię regulowania swoich emocji. To wszystko wymaga czasu, są gorsze i lepsze dni. Daj sobie przyzwolenie na bycie niedoskonałym, na popełnianie błędów. Nie oceniaj siebie. Wyrzuty sumienia są najgorszym wrogiem, jeżeli chodzi o prawidłową relację z jedzeniem.
Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o otylość i schudnąć bez liczenia kalorii, to zapoznaj się z ebookami AdiDocs.