Adidocs

Darmowa dostawa w PL i DE od 20 EUR

Projekt bez tytułu (96)

PLAKATY ADIDOCS

Pomagają budować
dobre nawyki

Upiększają i dekorują
Twoje ściany

Przypominają o tym,
co jest ważne


REGULAMIN SKLEPU
www.adidocs.com

Niniejszy tekst regulaminu opisuje warunki korzystania z serwisu www.adidocs.com, w tym warunki zawierania umów poprzez sklep internetowy AdiDocs. Umowa ta dotyczy wyłącznie klientów będących osobami prywatnymi. Jeżeli jesteś klientem biznesowym, skontaktuj się proszę pod adresem kontakt@adidocs.com w celu złożenia zamówienia. W części przypadków na platformie AdiDocs oraz w mediach społecznościowych treści generowane są przez sztuczną inteligencję.
I. Definicje
  1. W używanych w regulaminie definicjach, oznaczenia mają następujące znaczenie:   
  • a) Regulamin – Dokument określający warunki zawierania umów sprzedaży oraz świadczenia usług, które Sprzedawca oferuje Klientowi poprzez sklep internetowy.
  • b) TREŚCI CYFROWE – Dane w formie cyfrowej generowane i udostępniane, będące przedmiotem sprzedaży w sklepie internetowym.
  • c) RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych).
  • d) USŁUGI DROGĄ ELEKTRONICZNĄ – Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. nr 144, poz. 1204, z późn. zm.);
  • e) LOGIN – Adres e-mail Klienta, podany przy zakładaniu konta w sklepie.
  • f) KONTO – Elektroniczna usługa dostępna dla Klienta w ramach sklepu internetowego, umożliwiająca korzystanie z dodatkowych funkcjonalności. Klient ma dostęp do Konta za pomocą Loginu i odpowiadającego mu hasła. Po zarejestrowaniu się w sklepie internetowym, Klient loguje się na swoje Konto. Konto umożliwia przechowywanie informacji o danych adresowych Klienta dla dostawy produktów, śledzenie statusu zamówienia, dostęp do historii zamówień oraz korzystanie z innych usług dostarczanych przez Sprzedawcę.
  • g) KLIENT –osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a posiadająca zdolność prawną, korzystająca ze Sklepu internetowego prowadzonego przez Sprzedawcę;
  • h) NEWSLETTER – Elektroniczna usługa umożliwiająca Klientowi otrzymywanie informacji handlowych od Sprzedawcy, zwłaszcza dotyczących produktów, sklepu internetowego, w tym nowości i aktualnych promocji, na adres e-mail podany przez Klienta, o ile Klient wyraził na to wyraźną zgodę.
  • i) SKLEP INTERNETOWY – Sklep internetowy AdiDocs obsługiwany przez Sprzedawcę, dostępny na stronie internetowej;
  • j) HASŁO – Ciąg znaków alfanumerycznych wymagany do uwierzytelnienia dostępu do Konta i podawany przez Klienta przy zakładaniu Konta. Rejestracja Konta wymaga jednorazowego wprowadzenia Hasła zgodnie z minimalnymi wymaganiami. Klient zobowiązany jest traktować Hasło poufnie (i nie przekazywać go osobom trzecim). Sprzedawca oferuje Klientowi kilka opcji zmiany Hasła. Sprzedawca może według własnego uznania udostępnić Klientowi mechanizm tzw. odzyskiwania zapomnianego Hasła.
  • k) CENA – Kwota wynagrodzenia wyrażona w euro, należna Sprzedawcy za przeniesienie własności na Klienta zgodnie z umową kupna. Cena nie obejmuje kosztów dostawy, chyba że w warunkach obowiązujących aktualnych ofert sklepu jest inaczej określone.
  • l) PRODUKT – Ruchoma rzecz możliwa do nabycia w sklepie internetowym, będąca przedmiotem umowy między Klientem a Sprzedawcą.
  • m) REKLAMACJA – Zgłoszenie przez Klienta zgodne z postanowieniami niniejszego regulaminu: (i) niezgodności treści cyfrowych lub fizycznych produktów z umową, (ii) nienależytego wykonania umowy przez Sprzedawcę, (iii) wadliwego działania strony internetowej lub sklepu internetowego.
  • n) PRZEDSIĘBIORCA –osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (ale posiadająca zdolność prawną), która za pośrednictwem Sklepu internetowego korzysta z usług świadczonych drogą
    elektroniczną lub zawiera umowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej, tj. przedsiębiorca w rozumieniu art. 43 1 kc. Za Przedsiębiorcę w rozumieniu niniejszego Regulaminu nie uważa się Przedsiębiorcy na prawach Konsumenta.
  • o) KONSUMENT – osoba fizyczna, która za pośrednictwem Strony internetowej korzysta z usług świadczonych drogą elektroniczną lub zawiera umowę w zakresie niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, tj. konsument w rozumieniu art. 22 1 kodeksu cywilnego. PRZEDSIĘBIORCA NA PRAWACH KONSUMENTA – osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zawierająca umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, o ile z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez tę osobę działalności gospodarczej, ujawnionej w CEIDG. W zakresie opisanym w niniejszym Regulaminie Przedsiębiorcy na prawach Konsumenta przysługują uprawnienia przewidziane dla Konsumentów w przepisach z zakresu prawa konsumenckiego
  • p) SPRZEDAWCA – Magdalena Maslowska AdiDocs, Wilbergstr. 50/21e, 13125 Berlin, Niemcy, NIP: DE358134086, e-mail: kontakt@adidocs.com, +491776229698.
  • q) UMOWA – Umowa dotycząca dostarczania treści cyfrowych lub produktów fizycznych, zawarta między Sprzedawcą a Klientem zgodnie z postanowieniami sklepu internetowego;
  • r) KOSZYK – funkcja sklepu internetowego, w ramach której Klient wybiera treści cyfrowe/produkt do zakupu;
  • s) STRONA INTERNETOWA – strona internetowa adidocs.com, na której prowadzony jest sklep internetowy AdiDocs;
II. Informacje ogólne
  1. Strona internetowa www.adidocs.com i sklep internetowy AdiDocs są własnością Magdaleny Masłowskiej, zarejestrowanej w Niemczech pod nazwą Magdalena Maslowska AdiDocs. Adres to: Wilbergstr. 50/21e, z numerem identyfikacji podatkowej DE358134086, zwana dalej Sprzedawcą.
  2. Kontakt z Sprzedawcą możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail kontakt@adidocs.com lub numeru telefonu +491776229698.
  3. Do korzystania ze sklepu nie są wymagane specjalne wymagania techniczne dla komputera ani innych urządzeń Klienta. Wystarczy: a) Dostęp do Internetu, b) Standardowy system operacyjny, c) Standardowa przeglądarka internetowa, d) Aktywny adres e-mail.
  4. Akceptacja ogólnych warunków handlowych przez Klienta jest dobrowolna, ale konieczna do złożenia zamówienia.
  5. Klient może składać zamówienia bez konieczności zakładania konta.
  6. Korzystanie z usług elektronicznych jako usługi świadczonej elektronicznie niesie ze sobą typowe ryzyka transmisji danych przez Internet, takie jak np. rozpowszechnianie danych klienta, dostęp osób niepowołanych lub utrata danych klienta. Sprzedawca i Klient są zobowiązani podjąć środki mające na celu zminimalizowanie tych ryzyk.
  7. Korzystanie ze sklepu internetowego, w szczególności korzystanie z usług elektronicznych i zawieranie umów kupna, jest możliwe, gdy używane przez Klienta urządzenia końcowe oraz system IKT spełniają odpowiednie wymagania techniczne. Z technicznych przyczyn Sprzedawca może tymczasowo, jednak nie dłużej niż przez 48 godzin, wyłączyć część funkcji sklepu internetowego w celu jego ulepszenia, dodania usług lub przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Sprzedawca będzie starał się informować o zakłóceniach technicznych za pośrednictwem odpowiedniego komunikatu na stronie głównej sklepu internetowego.
  8. Sprzedawca sprzedaje produkty i treści cyfrowe w Polsce i Niemczech za pośrednictwem sklepu internetowego.
  9. Zawarcie i wykonanie umów odbywa się w języku polskim lub niemieckim.
  10. Nie ponosimy odpowiedzialności, jeśli udostępnione na tej stronie internetowej informacje nie są pełne ani aktualne. Materiały na tej stronie są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych i nie powinny stanowić jedynego podstawy do podejmowania decyzji bez odwoływania się do podstawowych, dokładniejszych, pełniejszych lub aktualniejszych źródeł informacji.
  11. Materiały zawarte na stronie internetowej nie stanowią porad medycznych. Korzystanie z materiałów na tej stronie odbywa się na własne ryzyko.
III. Zasady korzystania z usług dostępnych na stronie internetowej
  1. Przed skorzystaniem z serwisu Klient zobowiązany jest do zapoznania się z warunkami handlowymi.
  2. Klient ma obowiązek w szczególności:
    • a) Korzystać ze strony zgodnie z przepisami prawa i warunkami handlowymi, bez zakłócania innych klientów lub sprzedawcy, z poszanowaniem praw osobistych oraz wszystkich praw przysługujących wymienionym osobom i podmiotom.
    • b) Korzystać ze strony w sposób, który nie zakłóca jej prawidłowego funkcjonowania.
    • c) Powstrzymać się od działań mogących zablokować, przeciążyć lub zakłócić prawidłowe funkcjonowanie strony, takich jak wysyłanie lub umieszczanie niechcianej informacji handlowej, wirusów lub szkodliwego oprogramowania na stronie.
    • d) Powstrzymać się od podejmowania działań mających na celu uzyskanie informacji, które nie są przeznaczone dla Klienta lub nie są mu dozwolone, w tym informacji o innych klientach lub tajemnicach handlowych sprzedawcy.
    • e) Korzystać z treści opublikowanych na stronie tylko do celów osobistych; korzystanie z treści poza tym zakresem jest dozwolone wyłącznie za zgodą sprzedawcy lub właściciela tych treści, udzieloną na piśmie, pod groźbą nieważności.
  3. Osoby korzystające z usług i zawierające umowę w imieniu innej osoby powinny posiadać odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Akceptacja warunków handlowych przez osobę wymienioną w poprzednim punkcie oznacza, że ​​posiada ona uprawnienia do korzystania z usług i/lub zawierania umowy w imieniu odpowiedniej osoby.
IV. Elektroniczne usługi
  1. Sprzedawca udostępnia Klientowi następujące bezpłatne usługi elektroniczne za pośrednictwem sklepu internetowego: a) Konto; b) możliwość składania zamówień i zawierania umów sprzedaży zgodnie z zasadami określonymi w niniejszych warunkach handlowych; c) możliwość korzystania z koszyka zakupowego; d) Newsletter; e) możliwość wystawiania ocen produktów i treści cyfrowych oferowanych w sklepie internetowym (XVI).
  2. Użytkowanie konta jest możliwe po wykonaniu przez Klienta następujących kroków: a) Wypełnienie formularza rejestracyjnego i akceptacja postanowień niniejszych warunków handlowych, b) Kliknięcie przycisku „Zarejestruj się”.
  3. W formularzu rejestracyjnym konieczne są następujące dane klienta: imię i nazwisko, adres e-mail oraz hasło ustalone przez klienta.
  4. Umowa usługi elektronicznej zostaje zawarta, gdy spełnione są następujące warunki: (i) skuteczne wypełnienie i akceptacja formularza rejestracyjnego do utworzenia konta przez Klienta (przesłanie do sprzedawcy), (ii) akceptacja warunków ogólnych handlowych. Konto jest udostępniane Klientowi bezpłatnie przez czas nieograniczony.
  5. Sprzedawca może odmówić rejestracji konta, jeśli Klient narusza postanowienia ust. 16 poniżej.
  6. Korzystanie z koszyka zakupowego rozpoczyna się, gdy Klient dodaje pierwszy produkt do koszyka. Koszyk zakupowy to jednorazowa usługa udostępniana bezpłatnie, kończąca się, gdy Klient składa zamówienie za jego pośrednictwem lub rezygnuje z niego. W zależności od dostępnych funkcji, koszyk zakupowy może przechowywać informacje o produktach wybranych przez Klienta także po zakończeniu sesji przeglądania, jednak nie gwarantuje dostępności kopii wybranych przez Klienta produktów w celu złożenia zamówienia w późniejszym terminie.
  7. Sprzedawca oferuje Klientom usługę elektroniczną polegającą na wysyłaniu Newsletter. Newsletter polega na przesyłaniu bezpłatnych informacji zawierających treści związane z działalnością sprzedawcy na podany przez Klienta adres e-mail, w tym informacji handlowych.
  8. Klient może zasubskrybować usługę Newsletter za pośrednictwem strony internetowej. Subskrypcja Newsletter jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania Newsletter.
  9. Elementy graficzne i treści przesyłane w ramach usługi Newsletter podlegają prawom autorskim lub innym prawom sprzedawcy lub osób trzecich i są prawnie chronione. Kopiowanie lub używanie tych treści w celach innych niż osobiste może być uznane za naruszenie praw tych osób.
  10. Przy wysyłaniu Newsletter sprzedawca może korzystać z usług osób trzecich (subkontrahentów).
  11. Usługa Newsletter jest świadczona na czas nieokreślony.
  12. Klient może w każdej chwili zrezygnować z korzystania z usługi Newsletter, wysyłając e-mail do sprzedawcy (kontakt(malpa)adidocs.com).
  13. Z chwilą zrezygnowania lub wypisania się z usługi Newsletter  sprzedawca przestaje wysyłać wiadomości z Newsletter do Klienta.
  14. Klient może ponownie zasubskrybować usługę Newsletter w dowolnym momencie.
  15. Aby uruchomić usługę Newsletter, Klient musi wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, zaznaczając odpowiednią kratkę wyboru lub klikając odpowiedni przycisk, a następnie podając swój adres e-mail w odpowiednim polu na stronie internetowej sklepu internetowego i klikając na link aktywacyjny, który zostanie wysłany na podany adres e-mail (moment uruchomienia usługi Newsletter).
  16. W szczególności Klient zobowiązany jest: a) Podawać w zamówieniu i koncie prawdziwe, aktualne i wszystkie niezbędne dane klienta oraz w przypadku zmiany tych danych niezwłocznie aktualizować dane, w tym dane osobowe, które Klient przekazał sprzedawcy w związku z zawarciem umowy sprzedaży lub korzystaniem z usług elektronicznych; b) Korzystać z usług elektronicznych w taki sposób, aby nie zakłócać funkcjonowania sprzedawcy, sklepu internetowego; c) Korzystać z usług elektronicznych zgodnie z przepisami prawa, postanowieniami ogólnymi handlowymi oraz akceptowanymi w danym obszarze normami i zasadami społecznego współżycia; d) Traktować login i hasło jako poufne, w szczególności nie ujawniać ich osobom nieuprawnionym. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za utratę danych lub dostęp do danych przechowywanych na koncie, wynikający z naruszenia przez Klienta powyższego zobowiązania.
  17. Sprzedawca może wypowiedzieć umowę usługi z następujących ważnych przyczyn: a) Sposób korzystania z usług elektronicznych jest sprzeczny z zasadami, regulaminem i celem sklepu internetowego; b) Działalność Klienta jest niezgodna z zasadami moralności, nawołuje do przemocy, popełnia przestępstwo i narusza prawa osób trzecich; c) Klient narusza postanowienia Art. III ust. 16 warunków ogólnych handlowych.
  18. Wypowiedź umowy usługi przez sprzedawcę należy przesłać na adres e-mail podany przez Klienta.
  19. Okres wypowiedzenia dla obu stron wynosi 14 dni. Zakończenie umowy usługi przez jedną z stron jest równoznaczne z usunięciem konta.
  20. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do wycofania lub zmiany określonych usług lub funkcji strony internetowej z dowolnych powodów. Również sprzedawca zastrzega sobie prawo do tymczasowego zawieszenia działania strony internetowej, na przykład w celu konserwacji związanej z modyfikacją usług na stronie, przy czym klienci zostaną poinformowani.
  21. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do modyfikacji technicznej usług lub funkcji strony internetowej zgodnie z możliwościami technicznymi, bez pogorszenia jakości usług lub funkcji, oraz bez naruszania praw i obowiązków stron.
  22. Strona internetowa umożliwia korzystanie z usług i składanie zamówień przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, z wyjątkiem przerw technicznych i prac konserwacyjnych. Ewentualne przerwy techniczne i prace konserwacyjne będą przeprowadzane preferencyjnie w nocy.
V. Zawarcie umowy / Złożenie zamówienia
  1. Prezentacja naszego asortymentu nie stanowi oferty wiążącej.
  2. Klient składający zamówienie na towary w sklepie wybiera produkty na stronie internetowej sklepu i ich podstronach. Po dokonaniu wyboru produktu klient umieszcza go w wirtualnym koszyku, klikając opcję „Dodaj do koszyka”. Po podjęciu decyzji o zamówieniu, zleceniodawca bez zakładania konta wypełnia formularz zamówienia znajdujący się na stronie internetowej sklepu, a następnie, klikając przycisk „Kup i zapłać”, wybiera niezbędne dane do wykonania zamówienia.
  3. Oferta wiążąca jest składana dopiero poprzez kliknięcie przycisku „Kup i zapłać” po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji, na co odpowiemy potwierdzeniem otrzymania.
  4. Potwierdzenie otrzymania nie stanowi przyjęcia oferty, lecz ma jedynie poinformować o tym, że zamówienie zostało zarejestrowane. Po złożeniu zamówienia sprzedawca niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 2 dni od wysłania potwierdzenia zamówienia, przesyła drogą elektroniczną na adres e-mail klienta potwierdzenie przyjęcia zamówienia do realizacji.
  5. Umowa z Państwem zostaje zawarta, gdy dostarczymy towar lub udostępnimy treści cyfrowe w ramach realizacji zamówienia.
  6. Tekst umowy można wydrukować lub zapisać przed wysłaniem zamówienia. Ponadto dane zamówienia można zarchiwizować, pobierając (1) Regulamin i zapisując dane zebrane na ostatniej stronie procesu zamawiania w sklepie internetowym za pomocą funkcji przeglądarki lub (2) oczekując na automatyczne potwierdzenie zamówienia oraz automatyczne potwierdzenie umowy, które zostaną dodatkowo przesłane drogą elektroniczną na podany przez Państwa adres e-mail po złożeniu zamówienia. Odrębne pobieranie tekstu umowy nie jest możliwe.
VI. Metody płatności
  1. Płatności w sklepie internetowym muszą być dokonane z góry, przed przyjęciem zamówienia i wysłaniem treści cyfrowych do klienta.
  2. Aby dokonać płatności, klient może skorzystać z systemów płatności online, umożliwiających płatność przelewem internetowym, kartą kredytową lub płatnością telefoniczną.
  3. Dostępne metody płatności w sklepie internetowym są podane na stronie internetowej.
  4. Zgadzasz się na to, że faktury i korekty będą dostarczane wyłącznie w formie elektronicznej.
VII. Zastrzeżenie własności
  1. Towar pozostaje naszą własnością do pełnej zapłaty.
IX. Przejście ryzyka
  1. W przypadku konsumentów ryzyko przypadkowej utraty lub przypadkowego uszkodzenia sprzedanego towaru przechodzi na konsumenta wraz z przekazaniem towaru konsumentowi lub osobie przez niego wskazanej. Przekazanie towaru uważa się za dokonane, jeżeli kupujący znajduje się w zwłoce z odbiorem. W przeciwnym razie ryzyko przypadkowej utraty lub przypadkowego uszkodzenia towaru przechodzi na kupującego wraz z przekazaniem towaru, a w przypadku umowy wysyłkowej – z dostarczeniem towaru przewoźnikowi lub innej osobie lub instytucji upoważnionej do wykonania dostawy na rzecz kupującego.
X. Uszkodzenia transportowe
  1. Jeżeli towar został dostarczony z widocznymi uszkodzeniami transportowymi, prosimy o natychmiastowe zgłoszenie takich błędów dostawy dostawcy oraz niezwłoczny kontakt z firmą Magdalena Masłowska, AdiDocs. Zaniechanie reklamacji lub kontaktu nie ma żadnych konsekwencji prawnych dla Państwa roszczeń i ich egzekwowania. Klient będzie wspierał firmę Magdalena Masłowska, AdiDocs, jeżeli firma Magdalena Masłowska, AdiDocs zgłosi swoje roszczenia wobec odpowiedniego przewoźnika lub firmy ubezpieczeniowej.
XI Prawo do odsątpienia od umowy
  1. Klient, będący Konsumentem lub Przedsiębiorcą na prawach Konsumenta, który zawarł Umowę za pośrednictwem Sklepu internetowego może w terminie 14 dni odstąpić od Umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. W przypadku odstąpienia Umowę uważa się za niezawartą. Prawo do odstąpienia od Umowy nie przysługuje Klientowi będącemu Przedsiębiorcą.
  2. Termin odstąpienia od umowy wynosi czternaście dni od dnia, w którym Ty lub osoba trzecia, inna niż przewoźnik, objęliście w posiadanie towary.
  3. W przypadku usług termin odstąpienia od umowy wynosi czternaście dni od dnia zawarcia umowy.
  4. Aby skorzystać z prawa odstąpienia, powinieneś(-aś) powiadomić nas o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy poprzez jednoznaczne oświadczenie (np. list wysłany pocztą lub e-mail) na adres: Magdalena Maslowska AdiDocs, Wilbergstr. 50/ 21e, 13125 Berlin, Niemcy, e-mail: kontakt(malpa)adidocs.com. Możesz skorzystać z załączonego wzoru formularza odstąpienia, ale nie jest to obowiązkowe.
  5. Aby zachować termin odstąpienia od umowy, wystarczy, że wyślesz nam informację o korzystaniu z prawa odstąpienia przed upływem terminu odstąpienia.
  6. Skutki odstąpienia:
    • a) Jeśli odstąpisz od umowy, zwrócimy Ci wszystkie otrzymane od Ciebie płatności, w tym koszty dostawy (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybrania innej niż standardowa dostawa oferowana przez nas, najtańsza dostawa), niezwłocznie i w każdym przypadku nie później niż czternaście dni od dnia, w którym poinformowano nas o odstąpieniu od umowy. Zwrotu dokonamy przy użyciu takiego samego środka płatności, jakiego użyłeś(-aś) przy dokonywaniu transakcji, chyba że wyraźnie zgodzisz się na inny sposób; w żadnym wypadku nie będziesz obciążany(-a) żadnymi opłatami w związku z tym zwrotem. Możemy wstrzymać się ze zwrotem płatności do czasu otrzymania towarów z powrotem lub dostarczenia nam dowodu odesłania towarów, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.
    • b) Powinieneś(-aś) odesłać nam lub przekazać nam towary niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż czternaście dni od dnia, w którym poinformowano nas o odstąpieniu od umowy. Termin jest zachowany, jeżeli odeślesz towary przed upływem terminu czternastu dni.
    • c) Ponosisz bezpośrednie koszty zwrotu towarów.
    • d) Jesteś odpowiedzialny(-a) tylko za ewentualną utratę wartości towarów wynikającą z korzystania z nich w sposób inny niż konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towarów.
    • e) Jeżeli zażądałeś(-aś), aby świadczenie usługi rozpoczęło się w okresie obowiązywania prawa odstąpienia, musisz nam zapłacić odpowiednią kwotę odpowiadającą części usługi, która została nam dostarczona do momentu, w którym poinformowałeś(-aś) nas o korzystaniu z prawa odstąpienia od umowy w porównaniu do ogólnej ilości usługi przewidzianej w umowie..
  7. Wygaśnięcie prawa odstąpienia od dostawy treści cyfrowych. Jeśli zamawiasz w naszym sklepie internetowym treści cyfrowe, takie jak np. e-booki, informujemy Cię w odpowiednim miejscu procesu zamawiania o wygaśnięciu prawa odstąpienia. Musisz potwierdzić swoją świadomość klikając w okienko wyboru. Klikając przycisk „Kup i zapłać”, wyrażasz wyraźną zgodę na rozpoczęcie wykonania umowy przed upływem terminu odstąpienia oraz utratę prawa odstąpienia od treści cyfrowych.
VIII. Termin dostawy
  1. Dostawa treści cyfrowych odbywa się natychmiast po zawarciu umowy, poprzez udostępnienie treści cyfrowych na stronie internetowej i/lub wysłanie na podany przez klienta adres e-mail. Treści cyfrowe są dostarczane w formacie PDF.
  2. Treści cyfrowe uważane są za dostarczone, gdy zostaną udostępnione konsumentowi.
  3. Dostawa produktów w Niemczech odbywa się za pośrednictwem firmy DHL Paket GmbH z siedzibą w Bonn. Dostawa produktów w Polsce odbywa się za pośrednictwem firmy kurierskiej  InPost Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.
  4. Maksymalny czas dostawy produktów wynosi od 1 do 30 dni od dnia potwierdzenia przyjęcia zamówienia przez sprzedawcę, chyba że w opisie zamówionego produktu lub podczas składania zamówienia podano inny termin dostawy. Termin dostawy podany w poprzednim punkcie jest obliczany w następujący sposób: · przy wyborze metody płatności przelewem lub płatności elektronicznej przez użytkownika – od dnia uznania kwoty na koncie bankowym sprzedawcy lub rozliczeniowym kontem sprzedawcy;
  5. W przypadku niemożności realizacji zamówienia w określonym terminie użytkownik lub klient zostanie niezwłocznie poinformowany drogą elektroniczną o tej sytuacji oraz przewidywanym terminie dostawy (jednak nie dłużej niż 30 dni od daty zamówienia). W takim przypadku użytkownik/klient będący konsumentem może, zgodnie z późniejszymi postanowieniami Ogólnych Warunków Handlowych, odstąpić od umowy.       
XII. Gwarancja/Reklamacje
  1. Gwarancja podlega przepisom prawnym (24 miesiące). Odpowiedzialność adidocs.com jest wyłączona, z wyjątkiem odpowiedzialności za szkody wynikłe z naruszenia takich obowiązków umownych, które są niezbędne do osiągnięcia celu umowy (obowiązki kardynalne), z powodu wadliwych produktów zgodnie z ustawą o odpowiedzialności za produkt, z naruszenia życia, ciała lub zdrowia wynikłego z niedbalstwa adidocs.com lub umyślnego lub niedbalnego zaniedbania przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika adidocs.com, oraz za inne szkody wynikłe z rażącego niedbalstwa adidocs.com lub umyślnego lub rażącego niedbalstwa przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika adidocs.com.
  2. Sprzedawca zobowiązany jest dostarczyć wolne od wad treści cyfrowe.
  3. Treści cyfrowe uważane są za zgodne z umową, gdy w szczególności spełnione są następujące cechy zgodnie z umową:
    • a)Opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność, funkcjonalność, kompatybilność, interoperacyjność, a także dostępność wsparcia technicznego i aktualizacji;
    • b) Przydatność do określonego celu, dla którego konsument ich potrzebował i o którym poinformował sprzedawcę najpóźniej w chwili zawarcia umowy, a który sprzedawca zaakceptował.
  4. Ponadto, aby treści cyfrowe były uznawane za zgodne z umową, muszą:
    • a)być odpowiednie do normalnego użytkowania treści cyfrowych tego rodzaju, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, norm technicznych lub praktyk branżowych;
    • b) być dostępne w wymaganej ilości i z wymaganymi cechami, w tym funkcjonalnością, kompatybilnością, dostępnością, ciągłością i bezpieczeństwem, które są typowe dla treści cyfrowych tego rodzaju i które konsument może rozsądnie oczekiwać, z uwzględnieniem charakteru treści cyfrowych i publicznych zapewnień sprzedawcy, jego poprzedników prawnych lub osób działających w jego imieniu, zwłaszcza w reklamie lub na etykiecie, chyba że sprzedawca udowodni, że: a) nie miał on wiedzy o tym konkretnym publicznym zapewnieniu i rozsądnie nie mógł o tym wiedzieć, b) publiczne zapewnienie zostało skorygowane przed zawarciem umowy zgodnie z warunkami i formą, w której to publiczne zapewnienie zostało złożone, lub w sposób porównywalny, c) publiczne zapewnienie nie miało wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy;
    • c) być dostarczone z akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać;
    • d) być zgodne z wersją próbną lub ogłoszeniem dostarczonym konsumentowi przed zawarciem umowy.
  5. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niezgodność treści cyfrowych z umową, jeśli konsument został jednoznacznie poinformowany najpóźniej w chwili zawarcia umowy, że określona cecha treści cyfrowych różni się od wymagań umowy, a on wyraźnie i oddzielnie zwrócił uwagę na brak tej konkretnej cechy treści cyfrowych.
  6. W przypadku stwierdzenia niezgodności produktu i/lub treści cyfrowych z umową, konsument może złożyć reklamację, przesyłając reklamację na adres lub adres e-mail sprzedawcy.
  7. Zgłoszenie powinno zawierać opis reklamacji, w tym:
    • a) Informacje dotyczące przedmiotu reklamacji: rodzaj niezgodności produktu i/lub treści cyfrowych z umową. Klient powinien, o ile to możliwe, udokumentować wadę;
    • b) Wymagania dotyczące sposobu usunięcia niezgodności treści cyfrowych z umową;
    • c) Dane konsumenta: 1) Imię i nazwisko, firma, 2) Dane kontaktowe – adres e-mail lub numer telefonu, 3) Numer konta bankowego, jeśli konsument określił obniżenie lub zwrot ceny produktu i/lub treści cyfrowych jako swoje żądanie.
  8. Sprzedawca udzieli odpowiedzi na reklamację w ciągu 14 dni kalendarzowych od otrzymania reklamacji. Brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie zostanie uznany za uznanie reklamacji przez sprzedawcę.
  9. Jeżeli zawarte w reklamacji informacje są niewystarczające, sprzedawca natychmiast poprosi o ich uzupełnienie, co może prowadzić do wydłużenia czasu rozpatrywania reklamacji.
  10. Odpowiedź na reklamację sprzedawca przekaże na piśmie lub na trwałym nośniku danych.
XIII. Siła wyższa (Force Majeure)
  1. Strony nie ponoszą odpowiedzialności, jeżeli nie są w stanie lub tylko częściowo są w stanie spełnić swoje obowiązki z powodu zdarzenia nieprzewidzianego lub uznawanego za siłę wyższą; do takich zdarzeń należą m.in. (bez pełnej wyczerpującej listy): powodzie, pożary, złe warunki atmosferyczne, braki surowców, strajki w sektorze transportu, strajki częściowe lub całkowite oraz lock down. Strona dotknięta takim zdarzeniem jest zobowiązana niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu pięciu (5) dni roboczych od wystąpienia tego zdarzenia, poinformować drugą stronę.
  2. Strony uzgadniają, że jak najszybciej omówią, w jaki sposób ma być realizowane zamówienie, tak długo jak trwa siła wyższa.
XIV. Alternatywne rozstrzyganie sporów
  1. Komisja Europejska udostępnia w internecie platformę do rozstrzygania sporów online pod poniższym linkiem: https://ec.europa.eu/consumers/odr .
  2. Ta platforma służy jako punkt kontaktowy do pozasądowego rozstrzygania sporów wynikających z umów sprzedaży online lub umów o świadczenie usług, w których uczestniczy konsument.
  3. Sprzedawca nie jest ani zobowiązany, ani gotów uczestniczyć w postępowaniu przed organem do rozstrzygania sporów konsumenckich.
XV. Prawo własności
  1. Zawartość i struktura Strony internetowej, jak również Produktów i Treści cyfrowych oferowanych za pośrednictwem Sklepu internetowego są chronione prawami autorskimi.
  2. Jeżeli postanowienia Regulaminu nie stanowią inaczej, prawa do wszelkich treści udostępnianych na Stronie internetowej. Produktów i Treści cyfrowych, w szczególności: majątkowe i niemajątkowe prawa autorskie do utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, licencje w zakresie majątkowych praw autorskich, znaki towarowe w rozumieniu ustawy prawo własności przemysłowej oraz inne prawa własności intelektualnej podlegające ochronie prawnej –  przysługują Sprzedawcy lub podmiotom, z którymi Sprzedawca zawarł stosowne umowy.
  3. Powielanie treści, w szczególności wykorzystywanie umieszczonych na Stronie internetowej, na produktach lub w Treściach cyfrowych tekstów, jak również ich fragmentów lub zdjęć bez zgody Sprzedawcy jest niedozwolone.
  4. Materiały opublikowane na Stronie internetowej , w Treściach cyfrowych i w postaci produktów mogą być kopiowane, przechowywane lub wykorzystywane wyłącznie w celu użytku osobistego (niekomercyjnego). Niedopuszczalne jest jakiekolwiek rozpowszechnianie skopiowanych materiałów, w tym zamieszczanie ich na innych stronach internetowych.
  5. Kopiowanie i wykorzystywanie w celach komercyjnych treści pochodzących ze Strony internetowej, z Treści cyfrowych lub produktów wymaga zgody Sprzedawcy wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności. Przez wykorzystywanie komercyjne rozumie się przede wszystkim rozpowszechnianie w tym: publikowanie, dystrybuowanie, kopiowanie, modyfikowanie materiałów w całości lub w części.
  6. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na innych stronach internetowych, do których linki mogą być zamieszczone na Stronie internetowej, w szczególności za ich poprawność i aktualność.
XVI. Publikacja opinii w sklepie internetowym
  1. Klient może publikować opinie w sklepie internetowym. Złożenie opinii jest dobrowolne i nieodpłatne.
  2. Opinie są przechowywane i publicznie prezentowane na stronie internetowej sklepu internetowego obok informacji dotyczących treści cyfrowych.
  3. Sprzedawca weryfikuje opinie na podstawie adresu e-mail używanego przy zamówieniu lub powiązanego z kontem użytkownika.
  4. Publikacja opinii oznacza, że Klient oświadcza, iż treść opinii jest wynikiem jego osobistej twórczości intelektualnej i nie narusza praw autorskich ani innych praw lub dóbr osób trzecich. W przypadku fałszywego oświadczenia, Klient ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za naruszenie ich praw. Opinie opublikowane przez Klienta nie przedstawiają opinii Sprzedawcy i nie powinny być interpretowane w ten sposób.
  5. Klient ponosi odpowiedzialność za treść udzielonych opinii, w tym za naruszenia praw, danych osobowych lub praw osobistych osób trzecich.
  6. Niezależnie od prawa wymienionego w ustępie 8 poniżej, Sprzedawca ma prawo publikować tylko wybrane opinie klientów.
  7. Klient nie może publikować w opiniach następujących treści:
    • a) Treści naruszające obowiązujące prawo, prawa, dane osobowe lub prawa osobiste osób trzecich,
    • b) Treści uznawane za nieuczciwą konkurencję, w tym ujawniające tajemnice handlowe Sprzedawcy lub innego przedsiębiorcy,
    • c) Treści wulgarnych, agresywnych, obraźliwych, poniżających, dyskryminujących, rasistowskich lub ewidentnie naruszających zasady życia społecznego lub dobre obyczaje,
    • d) Treści nawołujące do przemocy lub nienawiści rasowej, etnicznej lub religijnej, lub treści promujące takie zachowania,
    • e) Treści zawierające spam lub linki do zewnętrznych stron internetowych o charakterze reklamowym lub promocyjnym, lub zawierające dane osobowe osób trzecich,
    • f) Treści mogące negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub prawidłowe funkcjonowanie strony internetowej,
    • g) Treści niezwiązane z treściami cyfrowymi Sprzedawcy w sklepie internetowym.
  8. Opinie naruszające warunki określone w ustępie 7 nie będą publikowane przez Sprzedawcę.
  9. Klient, który publikuje opinię jako dzieło w rozumieniu prawa autorskiego, udziela Sprzedawcy wyłącznej, nieograniczonej czasowo i przestrzennie licencji na bezpłatne korzystanie z opini opublikowanej przez Klienta. Licencja zgodnie z powyższym obejmuje następujące obszary wykorzystania:
    • a) W zakresie utrwalania i reprodukcji dzieła za pomocą dowolnej techniki, w szczególności technik drukarskich, technik reprodukcyjnych, zapisu magnetycznego, zapisu cyfrowego, tj. przy użyciu dowolnej technologii na dowolnym nośniku audio-wizualnym lub wizualnym, w tym na nośnikach audio-wizualnych, płytach CD, komputerach, w sieci multimedialnej, w tym w Internecie, oraz na związanych z nimi usługach internetowych, oraz reprodukcji, utrwalania, wykorzystania w Internecie, reklamie, reprodukcji zapisu w formie elektronicznej w pamięci komputera oraz w sieciach wewnętrznych i zewnętrznych;
    • b) Wykorzystanie całego dzieła lub jego części lub dowolnych elementów dzieła, z możliwością wprowadzania zmian wynikających z charakteru danego medium internetowego – we wszystkich publikacjach, w tym zwłaszcza w Internecie, publikacjach cyfrowych, w biuletynach i informacjach, samodzielnie lub w połączeniu z innymi dziełami lub ich fragmentami; wykorzystanie w całości lub częściowo do celów reklamowych i marketingowych, zwłaszcza w formie działań reklamowo-wizerunkowych;
    • c) W zakresie handlu oryginałem lub egzemplarzami, na których dzieło zostało utrwalone – wprowadzenie do obrotu, wypożyczanie oryginału lub egzemplarzy;
    • d) W zakresie rozpowszechniania dzieła w sposób nieujęty powyżej – publiczne wystawianie, wystawianie, odtwarzanie, a także nadawanie i retransmisja, oraz publiczne udostępnianie dzieła tak, aby każdy mógł uzyskać do niego dostęp w wybranym przez siebie miejscu i czasie;
    • e) Wykorzystanie dzieł do celów reklamowych i marketingowych;
    • f) Kopiowanie, utrwalanie i reprodukowanie opinii – tworzenie kopii opinii za pomocą dowolnej techniki, w tym technik drukarskich, technik reprodukcyjnych, zapisu magnetycznego oraz techniki cyfrowej.
  10. W ramach udzielonej licencji Klient zgadza się na wykorzystywanie opinii w dowolnych częściach i udziela stronom trzecim sublicencji na korzystanie z opinii jako dzieła lub jego fragmentów.
XVII. Postanowienia końcowe
  1. Dla wszystkich umów prawnych lub innych stosunków prawnych z nami obowiązuje prawo Republiki Federalnej Niemiec. Prawo sprzedaży międzynarodowej (CISG) oraz ewentualne inne umowy międzynarodowe, także po ich przyjęciu do niemieckiego prawa, nie mają zastosowania. W przypadku umów z konsumentami wybór prawa ten obowiązuje tylko wtedy, gdy ochrona przewidziana przez przymusowe przepisy prawa państwa, w którym konsument ma swoje stałe miejsce zamieszkania, nie zostaje pozbawiona mocy.
  2. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą w rozumieniu kodeksu handlowego, osobą prawną prawa publicznego lub specjalnym funduszem prawa publicznego, wyłącznym miejscem rozstrzygania wszelkich sporów wynikających z umów między nami a Tobą jest nasza siedziba.
  3. Zmiany i uzupełnienia niniejszych warunków ogólnych obowiązują jedynie w formie pisemnej.
  4. Obecny regulamin jest udostępniany bezpłatnie na stronie internetowej w sposób umożliwiający jego pobranie, odtworzenie i zapisanie.
  5. Zmiany i uzupełnienia niniejszych warunków ogólnych obowiązują jedynie w formie pisemnej.
  6. Sprzedawca ma prawo do zmiany regulaminu w następujących przypadkach:
    • a) zmiany obowiązujących przepisów prawa, mające bezpośredni wpływ na treść regulaminu;
    • b) nałożenie określonych obowiązków na sprzedawcę przez organy państwowe;
    • c) działania sprzedawcy mające na celu poprawę funkcjonalności strony internetowej i świadczonych usług, wprowadzenie zmian technicznych lub funkcjonalnych;
    • d) rozpoczęcie sprzedaży nowych kategorii treści cyfrowych oraz nowych towarów przez sprzedawcę;
    • e) rozpoczęcie świadczenia nowych usług, w tym nowych usług drogą elektroniczną, przez sprzedawcę;
    • f) działania mające na celu poprawę ochrony danych klientów;
    • g) jeśli jest to konieczne w celu zapobieżenia nadużyciom lub z powodów bezpieczeństwa.
pl_PLPolski
Scroll to Top